فرمول های موفقیت در خانواده

ارزیابی تان از موفقیت چیست؟
آیا خود را انسانی موفق می دانید؟
آیا به عنوان همسر در خانواده تان موفق هستید؟
به عنوان پدر یا مادر چطور؟
در مجموعه مقالات “فرمول های موفقیت در خانواده” ،راهکارهای علمی و تایید شده ای برای رسیدن به قله های موفقیت در خانواده ارایه گردیده است.
مطالعه این مجموعه مقالات می تواند شما را در راه رسیدن به آرامشی عمیق در زندگی یاری نماید.

به اشتراک بگذارید:

قسمت اول

اولین کلید طلایی موفقیت

انتخاب همسر مناسب

واقعیت زندگی ما مجموعه ای است از انتخاب های ریز و درشت ما .هر اندازه انتخاب هایمان بهتر باشد، رضایت ، آرامش و خوشحالی ما در زندگی بیشتر است و اگر انتخاب های نادرست و یا ضعیفی داشته باشیم مسلما در زندگی به دردسر می افتیم و مشکلاتی برای ما پیش می آید.

یکی از مهم ترین انتخاب ها که تمام زندگی ما را تحت تاثیر قرار می دهد انتخاب شریک زندگی است که اگر درست انتخاب نکنیم وارد یک رابطه اشتباه می شویم، رابطه ای که هدایای آن چیزی جز دلسردگی، پشیمانی و عقب ماندگی و … نخواهد بود.

چاره چیست ؟ کلید کجاست ؟ برای انتخاب مناسب از کجا باید شروع کنیم ؟

اولین کلید طلایی در انتخاب همسر این است که قبل از انتخاب، خودتان را بشناسید و مطابق با شخصیت خود انتخاب کنید. در خود غور کنید نیازهای و خواسته های درونی خود را به خوبی بشناسید.بنشینید، با خود خلوت کنید و از خود بپرسید که نیازهای جسمی، روحی، روانی، عاطفی و… من چیست ؟ از زندگی ام چه می خواهم و قصد دارم به کجا بروم ؟ هر چقدر جواب های شما دقیق تر و کامل تر باشد شانس شما در انتخاب مناسبتر بیشتر است و درب خوشبختی بیشتر با این کلید باز می شود.

تصور کنید که در کشتی زندگی خود که از قضا بسیار هم گران قیمت هم هست، نشسته اید، قرار است سفر مهیج و پر پیچ و خم و دراز مدتی را با شخصی که قرار است همسر شما شود، آغاز کنید، شما خود را می شناسید، از سفر دریایی می ترسید و لذت نمی برید چون شدیدا نیاز به امنیت را در خود احساس می کنید. و این در حالی است که دوستان و اطرافیان شما نمی ترسند و مدام به شما می خندند و اصلاً ترس های شما را درک نمیکنند و نمی فهمند که شما از چه صحبت می کنید. چه باید کرد؟

آیا در هنگام انتخاب همسر به جای اینکه تحت تاثیر دیگران باشید ، خود را با دیگران مقایسه کنید، و یا حتی قبل از اینکه به فکر تغییر خود بیفتید، بهتر نیست به میزان نیاز خود به امنیت، در زندگی فکر کنید و بر اساس آن دست به انتخاب بزنید ؟

خوب است که حرف دیگران را بشنوید ( فقط بشنوید ولی گوش ندهید)، خوب است که تغییر کنید و نترسید و اصلاً چه بسا دیگران راست می گویند، ترس شما بی مورد است. اما، اما : یادتان باشد ترس شما ریشه در خود شما دارد ، سال ها با شما هم اتاق است و احتمالا در سال های پیش رو با شما بماند. پس وضعیت موجود خود را بپذیرید و در هنگام انتخاب همسر به میزان نیاز خود ( که ممکن است با دیگران تفاوت داشته باشد) توجه داشته باشید. همسری را انتخاب کنید که اگر تغییر نکردید و ترستان به قوت خود باقی ماند، بتواند در طول سفر به شما اطمینان و امنیتی که به آن نیاز دارید را بدهد.

از طرفی تصورکنید میخواهید به قطب شمال بروید و شخص دیگری که قصد ازدواج با شما را دارد، قصد دارد که در زندگی خود به قطب جنوب سفر کند، آیا اگر هم مقصد بودید، ذوق و انگیزه شما در مسیر رسیدن به هدف مشترکتان بیشتر نمی شد؟ آیا سنگ یک هدف را به سینه نمی زدید و احساس تعلق بیشتری نداشتید؟

در کشف نیازها و خواسته های درونی با خود رو راست باشید، صداقت با خود می تواند شما را از بسیاری از ناکامی ها نجات دهد و شادمانی را در زندگی برای شما به ارمغان آورد. کافی است که متعهد باشید، وقت بگذارید و به دنیای درون خود سفر کنید، ناشناخته های خود را کشف کنید و بر اساس آن انتخاب کنید. یادتان باشد که خودتان را همینطور که هستید بپذیرید و بر مبنای شناختی که از خود دارید دست به انتخاب بزنید.

در مسیر انتخاب گاهی دست خوش طوفان تائید دیگران می شوید، خود را فراموش می کنید، نیازها و خواسته های دیگران را اولویت می دهید.
یادتان باشد انتخاب بر اساس نیازها و خواسته های دیگران به جای نیازها و خواسته های خود، به مثابه یک دستورالعمل فاجعه آمیز در انتخاب همسر و زندگی زناشویی است، البته بد نیست و چه بسا بسیار عالی است که حرف دیگران را بشنویم اما یادمان باشد زمانی به حرف آنها گوش دهیم که نیازها و خواسته های ما را بشناسند و بر اساس آن به ما پیشنهاد و راهنمایی ارائه دهند. یادتان باشد در مسیر زندگی هیچ یک از اطرافیان با ما زندگی نمی کنند ، یادمان باشد که :

من می مانم با نیازها و خواسته هایم
همسرم می ماند با نیازها و خواسته هایش
من هستم با نیازها و خواسته های همسرم
همسرم هست با نیازها و خواسته های من

نویسنده : گروه آریان ( گروه مطالعات خانواده)

به اشتراک بگذارید:

خانواده ایرانی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گیاه زیره و خواص آن

ی شهریور ۲۴ , ۱۳۹۸
زیره کوهی/زیره کرمانی نام علمی: Bunium persicum L. نام عمومی: Wild Cumin تیره گیاهی: چتریان/ Umblliferae ( Apiaceae ) مشخصات ظاهری گیاه: گیاهی است علفی، پایا، ایستاده بدون کرک به بلندی ۴۰ تا ۶۰ سانتی متر است و ساقه ای با شاخه های باریک و فراوان دارد. برگ ها تخم […]