۹ راه برای آموزش کارآفرینی به کودکان در اوایل زندگیشان

آموزش کارآفرینی به کودکان و نوجوانان کار آسانی نیست. اینک باید هر روز در محل کار خود حاضر شوید و ساعتها درگیر شغل خود باشید فداکاری بزرگی است که بعضی اوقات باعث می شود زمان زیادی درروز از خانواده اتان دور باشید. مواقعی وجود خواهد داشت که شهر را برای سفرهای شغلی ترک می کنید و نمی توانید زمان با کیفیتی را با خانواده سپری کنید. با تمام این توضیحات چند ایده عالی برای آموزش کارآفرینی به فرزندانتان در اوایل زندگی برایتان آماده کرده ایم .البته احتمالا مواردی از این توصیه های و راهکارها برای خود شما هم جدید،خواندنی و قابل اجرا خواهد بود.

احتمالا دوری عاطفی از کودکتان و از دست دادن دوستی و محبت آنان زجر آورترین کابوس هر پدر و مادری است.
خبر خوب این است که در کنار مدیریت بهتر وقت خود ، می توانید اصطکاک ها والدین – فرزندی را با مشارکت دادن فرزندانتان در شغل خود در سنین پایین کاهش دهید.

چگونه کسب و کار شما می تواند به فرزندان تان کمک کند در زندگی موفق باشند.

نه تنها بودن فرزندانتان در کنار شما در محل کار یا دفترتان در حالی که دارید کا خود را انجام می دهید، باعث می گردد وقت بیشتری را با او بگذارنید، بلکه به شما کمک می کند تا فرزندتان را برای رسیدن به موفقیت در زندگی شغلی آماده کنید .این آماده سازی می تواند از مشاهده شما در حال انجام وظایف روزانه و طرز انجام آنها شروع شود.
آموزش در مورد انجام وظایف و کارآفرینی در سنین جوانی می تواند به کودک در رشد مهارت های زندگی کمک کند. مهارت هایی مانند ارتباطات و چگونگی بر قراری آن می توانند باعث آشکار شدن نقاط قوت آنها شده ، شور و اشتیاق خود را یافته و خود انگیخته تر شوند.

چگونه می توانید فرزندان خود را در مورد مهارتهای کارآفرینی آموزش دهید و او چگونه از آنها سود خواهد برد؟

با ۹ روش زیر شروع کنید تا به کودکان خود در مورد کارآفرینی آموزش دهید.

۱. به فرزند خود کمک کنید اهداف مؤثر را تعیین کنند.

تعیین اهداف می تواند به فرزندان شما در توسعه شخصی شان کمک کند. همچنین به آنها می آموزد که مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیرند و یک نگرش “می توانم” داشته باشند. البته از آنجا که ۹۲ درصد از ما در رسیدن به اهدافمان ناکام هستیم ، کمک به فرزندانتان برای تعیین اهداف مؤثر، در گفتار بسیار ساده تر از عمل است بنابراین خیلی نگران نباشید!

خوشبختانه ، تحقیقات نشان داده اند که می توانید این شاهکار را انجام دهید.

به آنها اجازه می دهید با پرسیدن سؤالاتی از قبیل “هدف اصلی خود را انتخاب کن و چه چیزی است که شما می خواهید به آن برسید؟ به اهدافشان فکر کنند.

شکستن هدف بزرگ به مراحل کوچکتر را به آنها بیاموزید یاد دهید که در راه رسیدن به اهداف ، طوفانی از موانع وجود دارد به طوری که باید برنامه ای برای غلبه بر آنها داشته باشند.

۲.سواد مالی به بچه های خود بیاموزید.

هرچه زودتر به فرزندان خود استفاده از پول را یاد دهید ،با این کار زودتر می توانند اهمیت مدیریت و سرمایه گذاری خود را که از کار یا هدایا به دست آورده اند ، درک کنند.
در ضمن لازم نیست یک معامله گر مالی باشید تا به بچه هایتان در مورد سواد مالی چیزی را آموزش دهید. البته تا زمانی که از اصول اولیه آگاهی داشته باشید! اگر اصول اولیه سواد مالی را هنوز خودتان بلد نیستید که بعید هم نیست چون بسیاری از بزرگسالان در سراسر دنیا همینطورند، ابتدا خود بیاموزیر و سپس به فرزندانتان انتقال دهید.
در ضمن پول دیجیتال و کارتهای اعتبار و طرز استفاده از آنها را در آموزشتان فراموش نکنید!

تفاوت بین خواسته ها و نیازها را توضیح دهید.

باور کنید یا نه ، این حتی مفهومی است که کودکان پیش دبستانی می توانند درک کنند.

اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان می دانند که پول محدود است.

این بدان معناست که اگر آنها یک اسباب بازی را خریداری کنند ، آنها به اندازه کافی برای خرید یک اسباب بازی دوم ندارند.

اجازه دهید فرزندانتان اشتباه مالی کنند.

این یکی از مهمترین مراحل زندگی است.
شما همیشه و همه جا در کنار او نخواهید بود. هنگامی که خرید ناامید کننده ای را انجام می دهند مانند هر اشتباه دیگری باید بداند که هنوز ایمنی زندگی در خانه را دارند و هنوز خانواده اشان کنارشان است و هنوز آنها را با تمام وجود دوست دارند.

به آنها کمک کنید تا رضایت را به تأخیر بیندازند.

این مسئله باعث می شود بچه ها بیاموزند هنگام خواست هر چیزی ، فکر هزینه آن نیز باشند.
از کودکی و جوانی آنها شروع کنید.
مثلا صرف نظر از اینکه ممکن است خیلی هم پولدار باشید، فقط نیمی از مبلغ خرید کالای مورد علاقه اشن را پرداخت کنید و به کودک اجازه دهید تا نیمی دیگر را خود پس انداز کند.

به آنها بیاموزید که وام یا قرض گرفتن از دیگران با هزینه است.

به آنها بیاموزید که وام و قرض گرفتن هزینه دارد و تنها برای حالت های خاص باید از آن استفاده کنند.بسیاری از اوقات وام گرفتن نه تنها مفید نیست بلکه بدبخت کننده است

به آنها بیاموزید پول دارای ارزش زمانی است.

چه قدر زمان طول می کشد تا پول خرید فلان کالا را بدست آورید. آیا خرید آن کالا ارزش این زمان را دارد؟

رقمی واقع بینانه از میزان پول مورد نیاز برای اداره خانواده به آنها اررایه دهید.

این مسائل را برای بچه ها روشن توضیح دهید
من اینقدر پول می گیرم( حقوق و دستمزد خود را به ساعات کاری خود تقسیم کنید.)
من این ساعت ها را برای پرداخت هزینه خانه کار می کنم.
این ساعت ها برای پرداخت هزینه رفت و آمد است.
این ساعت ها برای پرداخت هزینه مدرسه و کلاس دیگراست.

(البته گفتم ساده و با توجه به سن و سال فرزندتان)

۳.بگذارید کودکان مشکلات خودشان را حل کنند.

در برابر اصرار برای رفع همه مشکلات فرزندانتان مقاومت کنید. می دانم که این کار ساده ای نیست ، اما اجازه دهید بچه هاا مشکلات خود را خود حل کنند. این از اصول مهارت کارآفرینی است که فقط با تجربه می تواند توسعه یابد.

البته این بدان معنا نیست که آنها را تنها بگذاید اما ، حداقل می توانید با ارائه گزینه هایی ، مانند توضیح آنچه کودکان دیگرانجام داده اند یا گزینه های دیگر ، آنها را راهنمایی کنید.

همچنین می توانید روش های علمی را به آنها معرفی کنید ، این معرفی می تواند در فرزند تان خلاقیت ، کنجکاوی و اطمینان ایجاد کند.

۴- پررش خلاقیت.

خلاقیت یک ویژگی مهم کارآفرینی است. این می تواند به تقویت هوش هیجانی کمک کند ، در عین حال به ما کمک می کند تا حل کننده های مشکل تر و انعطاف پذیر تری باشیم. مشکل دیگری که مخصوصاً برای بچه های وجود دارد این است که خلاقیت برای موضوعاتی مانند علوم ، ریاضیات و نوشتن نیز ضروری است.

برای پرورش خلاقیت در فرزندان خود ، هفت ایده زیر را از کریستین کارتر در مرکز بزرگ علمی یو سی در دانشگاه برکلی ارایه شده امتحان کنید.

  • به فرزندان خود بازی های تخیلی ، بدون دستورالعمل و مناسب کودکان و نوجوانان ارایه دهید.
  • فضای خلاقانه ای را ایجاد کنید که در آن کودکان بتوانند ایده های طوفان مغزی brain storming داشته باشند ، همچنین اشتباه کنند و شکست بخورند. [۱]
  • به فرزندان خود استقلال دهید تا ایده های خود را کشف کنند.
  • آنها را تشویق کنید که در حوزه هنرها بخوانند و آنها شرکت کنند.
  • آنها را تشویق کنید با ارایه بیش از یک راه حل برای هر مسئله ای، “تفکر واگرا” را تمرین کنند.
  • به خاطر خلاق بودن پاداش ندهید بگذارید به خلاق بودن در همه حال عادت کنند.
  • بیشتر به راه حل و عملکرد توجه کنید تا نتیجه.

۵- بچه ها را درگیر جامعه کنید.

افراد موفق و شاد یک چیز مشترک دارند؛ آنها به جامعه خود چیزی هدیه می کنند.
دلایل مختلفی وجود دارد که دلیل این امر صحیح است. برای شروع، سخت کوشی در کمک به دیگران با بخشی از مغز مرتبط با نوع دوستی و خوشبختی مرتبط است.

علاوه بر این ، هدیه دادن می تواند بدر یافتن اشتیاق ، تقویت مهارت ها و ایجاد همدلی کمک کند. و البته این هدیه می توانند انجام مسوولیت های اجتماعی و کارهای عام المنفع باشد.

با این وجود ، کمک مالی یا پول دادن به یک سازمان خیریه می تواند برای کودکان دشوار باشد زیرا درک ایکه این کمک ها به کجا می رود می تواند مشغله فکری اضافی ایجاد کند و اصل مسئله را زیر سوال ببرد.
پس توصیه می شود که از خانه شروع کنید.
با تشویق مهربانی های کوچک ، مثل کمک به یک عضو خانواده ،
شروع کنید و سپس به چیزی بزرگتر برسید.

پس از آن ، با بچه ها بنشینید و افراد و سازمانهای که علاقه مند به کمک به آنها هستند را پیدا کنید. سپس روشهایی برای کمک به این افراد ، سازمانها بیابید.
به عنوان مثال ، اگر فرزندانتان به حیوانات اشتیاق دارند ، به عنوان یک خانواده حامی حیوانات در یک پناهگاه یا موسسه حامی حیوانات داوطلب شوید.

۶.راه “آموختن دروس” در سختی ها را پیدا کنید و به او بیاموزید.

در طول زندگی و به خصوص در مدرسه ، به ما آموخته اند که شکست بد است و باید از هر قیمتی ازآن جلوگیری کرد. همانطور که می دانید این مسئله برای یک کارآفرین صادق نیست زیرا شکست می تواند سودمند باشد.

ناپلئون هیل ، نویسنده کتاب بیاندیشید و ثروتمند شوید ، می گویید “هر خرابی با خود یک بذر با سود برابر یا بیشتر دارد.”

با اجازه دادن به فرزندان خود برا ی شکست خوردن ، آنها را ترغیب خواهید کرد که به روشهای مختلفی برای تحقق اهداف خود بیاندیشند و از اشتباهات گذشته خود بیاموزند. در نتیجه ، اعتماد به نفس و مقاومت بیشتری خواهند داشت.

برای آموزش این درس ،
فرزندان خود را در هنگام اشتباه مجازات نکنید. در عوض ، در مورد عواملی که منجر به عدم موفقیت می شوند ، بحث کنید. سپس ، ایده های طوفان مغزی که مانع از این اتفاق دوباره در آینده خواهد شده را بررسی کنید. هنگامی که آنها آنچه را که از این بدبختی آموخته اند بیان کردند ، آنها را تشویق کنید که در صورت بروز عیب و نقص ، هرگز تسلیم نشوند.

۷.آنها را ترغیب کنید که یاد بگیرند که چگونه برنامه نویسی کنند.

اگر می خواهید در آینده به فرزندانتان یک توان رقابتی بدهید ، هیچ چیز بهتر از آموزش نحوه برنامه نویسی رایانه ای یا به اصطلاح کد نویسی نیست.

از این گذشته ، برنامه نویسی می تواند عملکرد دانشگاهی آنها را در آینده در زمینه هایی مانند ریاضی ، ایجاد ارتباطات و مهارت های سازمانی بهبود بخشد و باعث شود احساس قدرت کند. به علاوه ، می تواند آنها را برای شغلی در فن آوری آماده کند – یا حداقل آنها را در زمینه نوآوری فناوری یاری نماید.

از آنجا که مشاغل بنیادی یا STEM (مشاغل موجود در حوزه های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات) رو به افزایش است ، منابع بسیاری وجود دارند که می توانند به کودکانها آموزش برنامه نویسی دهند ، مانند:

Code.org
این سازمان غیرانتفاعی ابزارها ، منابع و آموزشهای بی شماری را در اختیار شما قرار می دهد تا به هر کسی در یادگیری نحوه برنامه نویسی کمک کنید.
Hopscotch
این وب سایت برای کودکان بین ۹ تا ۱۱ سال طراحی شده است و به آنها کمک می کند تا نحوه برنامه ریزی بازی را یاد بگیرند.
لاک پشت را حرکت دهید Move the Turtle . این سایت همچنین برای سنین ۹ تا ۱۱ سال ساخته شده است. برنامه رایگان iPad به کودکان کمک می کند مهارت های تفکر انتقادی را توسعه دهند.
دیزی دایناسور Daisy the Dinosaur . کودکان تا چهار سالگی می توانند از این برنامه برای کشف اصول برنامه نویسی استفاده کنند.
Kidsruby یک روش جالب برای بچه ها است که یاد بگیرند چگونه برنامه Ruby code را برنامه ریزی کنند.
Sphero یک اسباب بازی دستی تعاملی است که کمک می کند تا بچه ها مهارت های اساسی برنامه نویسی را یاد بگیرند .

تارنمای iranscratch.ir
یک نمونه از تارنماهای ایرانی با وظیفه آموزش برنامه نویسی به کودکان است.

ایده کسب و کار را با روش طوفان مغزی با فرزندان خود منتقل کنید

سفر کارآفرینی فرزندان شما احتمالاً با دریافت کمک هزینه برای کارهای خانگی آغاز می شود.

[یادداشت ویرایشگر: من هرگز به فرزندانم “کمک” ندادم. هیچ چیز رایگان نیست. برای بخشی از زندگی برای آنها وظایف خاصی پیش بینی کردم مثلا ظروف خود را تمیز کنید ، اتاق خود را تمیز کنید. همچنین ، به آنها یاد دادم شما آنچه را که من می خواهم انجام دهید و من آنچه را که می خواهید انجام خواهم داد (البته نه به عنوان یک غریبه بلکه به عنوان یک پدر و البته به قصد آموزش)پس ما به یکدیگر کمک می کنیم.]

سرانجام ، آنها خواهند فهمید که آ ایده های را برای درآمدزایی دارند. یک جلسه طوفان مغزی با فرزندان خود داشته باشید تا بتوانند در جوانی ایده های خودشان را کسب کرده و در زمان جوانی تجارت خود را آغاز کنند.

۹- تأثیرگذار باشید.

همانطور احتمالا در مقالات متفاوتی دیده اید ، تحقیقات نشان می دهد که “والدین در تعیین اخلاق و عادات کاری کودک تأثیر بسزایی دارند. این بدان معنی است که چگونه با بچه های خود در مورد کار و شغل صحبت می کنید ، از جمله رضایت شما (یا فقدان آن) از آن ، به طور مستقیم ایده های مربوط به شغلی را که فرزندانتان ممکن است اتخاذ کنند شکل می دهد. “

پروفسور وین بیکر از دانشکده بازرگانی دانشگاه میشیگان پیشنهاد می کند که والدین “باید درمورد پیام هایی که ارسال می کنند آگاه باشند.”

بیکر ، در مورد فرزند خود ، می افزاید: “من می خواهم او بداند که هر کاری انجام می دهد ، می تواند و باید آن را دوست داشته باشد مثل من زیرا وقتی کار خود را دوست دارید ، به نظر نمی رسد که کار باشد. “

علاوه بر این ، تحقیقات دانشکده تحصیلات تکمیلی دانشگاه هاروارد نشان داد که مکالمات والدین شکل “جامعه پذیری دانشگاهی ” فرزندان را شکل می دهد وانتظارات آنها را تعیین می کند و به برقراری ارتباط بین رفتار فعلی و اهداف آینده آنها کمک می کند.

۱ طوفان فکری یا بارش فکری یا اندیشه‌باران[۱](به انگلیسی: Brainstorming) یک تکنیک خلاقیت فردی یا گروهی است که در طی آن، با جمع‌آوری فهرستی از ایده‌ها که خودبه‌خود توسط اعضا تولید می‌شود، برای رسیدن به یک جمع‌بندی در مورد یک مسئله تلاش می‌شود. این اصطلاح، اولین بار در سال ۱۹۵۸ توسط الکس آزبورن در کتابی با عنوان تخیل عملی (به انگلیسی: Applied Imagination) محبوبیت پیدا کرد. آزبورن ادعا کرد که برای تولید ایده، طوفان فکری مؤثرتر از کار کردن افراد به‌طور مستقل است؛ هرچند تحقیقات اخیر، این موضوع را زیر سؤال برده‌اند. امروزه از این اصطلاح، برای اشاره کلی به تمام انواع جلسات ایده‌پردازی استفاده می‌شود.

ترجمه،گردآوری و تالیف: حسن جمشیدی نژاد

منابع:
تارنمای جهانی کالندر
ویکی پدیا

به اشتراک بگذارید:

حسن جمشیدی نژاد

حسن جمشیدی نژاد پژوهشگر و استراتژیست حوزه فن آوری اطلاعات و ارتباطات، موسس خبرگزاری خانواده ایرانی، موسس سامانه آموزش از راه دور خانواده، مدیر عامل شرکت دانش بنیان کاراپردازان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

گیاه زیره سبز و خواص آن

د شهریور ۲۵ , ۱۳۹۸
زیره سبز نام علمی: Cuminum cyminum L. نام عمومی: Cumin تیره گیاهی: چتریان Apiaceae مشخصات ظاهری گیاه: گیاهی است ک ستا، ظ یفک ظ افاعا ۱۵ اا ۳۰ ستاتیی تیفظ فگاا ا طعاا تیی کت و ب فکیگی هاز اکا ظ فگ ها ۵ اا ۱۰ اائیظ تیی کتت وظ […]